Posiedzenie Senatu 1993
Posiedzenie Senatu w 1993 r.

Kierunek Chemia pojawił się na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w 2001 r., kiedy Szkoła Nauk Ścisłych została dołączona do UKSW. Jednak historia tego kierunku zaczęła się znacznie wcześniej – w 1993 r. , gdy z inicjatywy pracowników naukowych kilku instytutów Polskiej Akademii Nauk zajmujących się badaniami w dziedzinie nauk ścisłych (Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Instytutu Chemii Fizycznej PAN, Instytutu Fizyki PAN, Instytutu Matematyczny PAN, oraz resortowego Instytutu Technologii Elektronowej), została utworzona Szkoła Nauk Ścisłych. Szkoła Nauk Ścisłych (SNŚ) była niepaństwową szkołą wyższą, której zadaniem było kształcenie studentów w zakresie matematyki, fizyki i chemii. Początkowo działanie Szkoły możliwe było dzięki udostępnieniu do zajęć dydaktycznych sal, laboratoriów i komputerów przez tworzące ją Instytuty. Wykładowcami Szkoły byli profesorowie Instytutów (zdjęcie powyżej).

Wnętrze CLNP
Wnętrze budynku CLNP

Dzięki zaangażowaniu wielu naukowców pracujących na co dzień w placówkach Polskiej Akademii Nauk, kształcenie to było w dużym stopniu interdyscyplinarne i prowadzone było na bardzo wysokim poziomie. Pod podanym linkiem można zapoznać się ze wspomnieniami i refleksjami związanymi z początkami SNŚ i jej funkcjonowaniem, autorstwa profesora Janusza Lipkowskiego, będącego jedną z osób szczególnie zaangażowanych w działalność na rzecz Szkoły Nauk Ścisłych, a tym samym szczególnie dla niej zasłużonych. W roku 2001 SNŚ stała się częścią Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i do dziś funkcjonuje pod nazwą Wydział Matematyczno-Przyrodniczy. Szkoła Nauk Ścisłych. Nadal zajęcia dydaktyczne i laboratoryjne odbywały się na terenie Instytutów PAN. Dopiero w 2016 roku pracownicy Instytutu Chemii (Instytut Chemii utworzony został w ramach Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoła Nauk Ścisłych. w 2014 r.) mogli przenieść swoje badania do nowoczesnego Centrum Laboratoryjnego Badań Przyrodniczych (CLNP) zbudowanego na terenie kampusu im. ks. prof. Ryszarda Rumianka przy ul. Wóycickiego. (zdjęcie poniżej)

Budynek CLNP z zewnątrz
Budynek CLNP

W październiku 2019 r. w związku z wejściem w życie nowej Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018 poz. 1668), Instytut Chemii objął pracowników innych Wydziałów, którzy wybrali Chemię, jako Dyscyplinę Naukową i zmienił nazwę na Instytut Nauk Chemicznych (INCh) Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoły Nauk Ścisłych UKSW. Obecnie (2022 r.) w Instytucie Nauk Chemicznych pracuje 20 osób, w tym 19 na stanowisku naukowo-dydaktycznym. Wśród nich są dwie osoby zatrudnione na Wydziale Biologii i Nauk o Środowisku (WBNS) oraz jedna na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej (WFCh).