Koła naukowe

Koło Naukowe Informatyków "Fraktal" [https://www.facebook.com/fraktal.UKSW]

Studenci z Instytutu Informatyki z koła naukowego „FRAKTAL” na 23 Pikniku Naukowym - PGE Narodowy, 11 maja w godzinach 11.00-20.00, STOISKO D10

WMP.SNŚ jest jedynym Wydziałem z UKSW, którego projekty zostały zakwalifikowane przez Rade Naukową Centrum Nauki Kopernik. Studenci z koła naukowego „FRAKTAL” przygotowali następujące pokazy:

SmartBin
Prezentowane zjawisko/zagadnienie: wykorzystanie czujników ruchu wraz z Arduino w przedmiotach codziennego użytku. Pokaz ten ma na celu wprowadzenie zwiedzających do podstaw IoT (Internet of Things).
Opis pokazu/aktywności: Podstawą pokazu będzie kosz na śmieci, który otwiera się w odpowiedzi na ruch. Tego typu kosze to coraz częściej spotykane gadżety gospodarstwa domowego, a więc też stają się obiektem zainteresowanie coraz większego grona osób. Jak to dokładnie działa? Dlaczego się otwiera? W jaki sposób czujka wykrywa ruch, a przede wszystkim jego odległość? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć wszystkim zainteresowanym pokazem "SmartBin".
Zaangażowanie zwiedzających: Możliwość przetestowania działania SmartBin produkcji KN Fraktal oraz wysłuchanie krótkiej prelekcji na temat rejestrowania odległości i ruchu za pomocą czujników arduino. Starsi uczestnicy będą mogli złożyć prosty układ sami.
Homemade fotobudka
Prezentowane zjawisko/zagadnienie: Przechwytywanie i przesyłanie obrazu.
Opis pokazu/aktywności: Podczas pokazu uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć jak działa jedna z najpopularniejszych weselnych, urodzinowych i imprezowych atrakcji ostatniego sezonu. Fotobudki to nie tylko sprytne połączenie technologii, ale również świetna zabawa i okazja do przyjemnego pozyskania odrobiny nowej wiedzy. Jak działa przesyłanie obrazu? W jaki sposób komputer wie kiedy zrobić zdjęcie? Jak skonstruowany jest przycisk wywołujący robienie zdjęcia? To wszystko tylko na naszym stanowisku, które zapewni pamiątkę z pobytu na pikniku dla każdego.
Zaangażowanie zwiedzających: Duże - uczestnicy będą mogli nie tylko przetestować fotobudkę stworzoną od podstaw przed KN Fraktal, ale również będą mogli dowiedzieć się jak dokładnie powstała. Każdy z uczestników będzie mógł wziąć udział w krótkim kursie DIY tworzenia fotobudki i programowania przycisków aktywujących najważniejszą funkcję fotobudki - robienie zdjęcia. Wykonane zdjęcie będzie można przesłać na adres poczty email.
Marzenie dzieciństwa, czyli zdalnie sterowany samochodzik w wersji DIY
Prezentowane zjawisko/zagadnienie: zastosowanie druku 3D w przedmiotach codziennego użytku, sterowanie urządzeń za pomocą bluetooth, praktyczne zastosowanie zdalnie sterowanych maszyn w życiu codziennym.
Opis pokazu/aktywności: Marzenie z dzieciństwa z katalogów z zabawkami wchodzi na warsztat. Każdy o nim myślał, każdy chciał mieć taki w domu - a teraz każdy może sobie taki skonstruować sam. Technologia zdalnego sterowanie pojazdu oraz jego konstrukcją zostaną rozłożone na najdrobniejsze fragmenty, tak żeby nawet najbardziej dociekliwi z użytkowników mogli zaspokoić swoje pragnienie wiedzy i samodzielnie skonstruowali urządzenie sterowane przez bluetooth.
Zaangażowanie zwiedzających: Możliwość sterowania samochodzikiem, prezentacja etapów powstawania samochodziku, warsztat DIY, czyli czego potrzebujesz żeby samemu osiągnąć taki efekt w domu.
Follow the line - wersja robotyczna
Prezentowane zjawisko/zagadnienie: Czujnik natężenia światła, zastosowanie w codzienności robotów które same "umieją" rozpoznać trasę.
Opis pokazu/aktywności: Podczas pokazu zostanie zaprezentowany skonstruowany przez KN Fraktal line follower czuły na zmiany rodzaju oświetlenia. Uczestnicy będą mogli obserwować przejazd pojazdu oraz wspólnie zastanawiać się jak to dokładnie działa. Później zostaną zaproszeni do podzielenia się swoimi pomysłami i wspólnej dyskusji o elementach prelekcji.
Zaangażowanie zwiedzających: Obserwacja przejazdu line followera, możliwość skonstruowania własnej trasy i sprawdzenia na niej pojazdu.
Zaprogramuj ruch gąsienicy
Prezentowane zjawisko/zagadnienie: Programowanie ruchu gąsienicy dzięki dołączeniu kolejnych modułów.
Opis pokazu/aktywności: Zainteresowani, pod opieką osób prezentujących, zaplanują kolejność elementów i poskładają gąsienice z gotowych modułów. Każdy moduł ma określony kierunek poruszania się przez widoczną na module strzałkę. Po złożeniu wszystkich części gąsienica jest uruchamiana i każdy modułu z osobna przekazuje informacje o kolejności ruchu który ma być wykonany. Zadanie zostaje uznane za wykonane gdy gąsienica dotrze do mety.
Zaangażowanie zwiedzających: Zainteresowani oprócz wysłuchania informacji o tym jak programują gąsienicę będą mieli możliwość podjęcia próby wykonania zadania.
Mechaniczna ręka
Prezentowane zjawisko/zagadnienie: Ruch elementów ręki człowieka na modelu ręki podłączonej do systemu Arduino.
Opis pokazu/aktywności: Sterowanie ruchów mechanicznej ręki (przykładu protezy) za pomocą przygotowanej rękawicy.
Zaangażowanie zwiedzających: Manipulacja modelem ręki ludzkiej po przez rękawicę.