Przejdź do treści
wmp_mini.pngCztery Instytuty, badania z obszaru nauk ścisłych, współpraca z największymi ośrodkami w Polsce i za granicą – to najkrótsza wizytówka Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoły Nauk Ścisłych UKSW.

– Nasz Wydział łączy zarówno badawczo jak i dydaktycznie cztery kierunki: matematyka, fizyka, chemia i informatyka. Umożliwia to prowadzenie nowatorskich badań interdyscyplinarnych, studenci zaś mają szansę na zdobycie wiedzy, dyplomów i uprawnień, na przykład dydaktycznych, z rożnych dyscyplin – podkreśla dr hab. Jerzy Cytowski, prof. uczelni, dziekan Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoły Nauk Ścisłych.

Na Wydziale pracuje ponad 70 doświadczonych nauczycieli akademickich. Wielu z nich jest członkami najważniejszych ośrodków badawczych w Polsce, m.in. Polskiej Akademii Nauk, Polskiego Towarzystwa Matematycznego i Fizycznego, czy Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Wydział cieszy się sporym zainteresowaniem studentów. Chemię, Fizykę, Matematykę i Informatykę studiuje prawie 700 osób. 

Jest to jeden z młodszych Wydziałów naszej uczelni. Jego historia sięga roku 2000, kiedy powstał samodzielny Wydział Matematyki. Rok później połączył się ze Szkołą Nauk Ścisłych, tworząc wspólną jednostkę. Umożliwiło to popularyzację wiedzy w obszarze nauk przyrodniczych i ścisłych. 

Praktyczne kierunki

Studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Szkole Nauk Ścisłych UKSW obejmują cztery kierunki I i II stopnia na studiach stacjonarnych –matematykę, fizykę, chemię i informatykę, na niestacjonarnych zaś – matematykę i informatykę. W toku nauki studenci korzystają z nowoczesnego zaplecza laboratoryjnego, w którym przeprowadzają eksperymenty fizyczne i chemiczne. Dostępne w salach ćwiczeniowych specjalistyczne urządzenia pozwalają w praktyce zweryfikować wiedzę zdobytą na wykładach.

– Na naszym Wydziale jesteśmy w stanie poprowadzić niemal dwukrotnie większą liczbę zajęć ćwiczeniowych, niż na innych uczelniach, dotyczy to także laboratoriów – mówi dr inż. Arkadiusz Listkowski z Instytutu Nauk Chemicznych. Podkreśla też: – Do każdego studenta podchodzimy indywidualnie i staramy się poświęcić mu maksimum uwagi. Dla nas jest on osobą, a nie numerem w indeksie.

Wydział posiada uprawnienia do kształcenia w Szkole Doktorskiej na kierunkach fizyka oraz matematyka, co stanowi okazję do kontynuacji kariery naukowej na Uniwersytecie. Studia podyplomowe z matematyki, informatyki i technologii informacyjnej dla nauczycieli czy statystyki medycznej, pozwalają na podniesienie kwalifikacji zawodowych.

Ukończenie studiów na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym UKSW otwiera wiele ścieżek kariery zawodowej. Absolwenci kierunków ścisłych znajdują pracę m.in. w laboratoriach badawczych, instytucjach finansowych, czy przedsiębiorstwach związanych z branżą IT.

178394632_210821387174181_5649580722781073301_n.jpg

Studentka kierunku chemia podczas zajęć laboratoryjnych

Popularyzacja nauki

Wielu naukowców i studentów kierunków ścisłych naszej Alma Mater  stara się popularyzować naukę. W ramach współpracy ze szkołami w województwie mazowieckim organizują pokazy, ćwiczenia i zajęcia laboratoryjne dla licealistów, zachęcając młodzież do przeprowadzania eksperymentów z dziedziny chemii czy fizyki. Wydział bierze udział w festiwalach nauki i piknikach naukowych, podczas których prezentuje m.in. wynalazki stworzone przez studentów. Na WMP działają także koła naukowe, które pozwalają na zdobycie nowych umiejętności, pogłębienie wiedzy i poszerzenie horyzontów. Wśród nich warto wyróżnić: Koło Naukowe Matematyków UKSW, Koło Naukowe Dydaktyków Matematyki „AlfaBeta”, Koło Naukowe Informatyków „Fraktal”, czy Chemiczne Koło Naukowe „Luminol”.

– Koło „Luminol” uczestniczy w konferencjach naukowych w ramach Ogólnopolskiej Szkoły Chemii Akademickiego Stowarzyszenia Studenckiego czy organizowanych przez studencką sekcję Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Nasze dokonania prezentujemy na różnego rodzaju wydarzeniach uniwersyteckich, a także prowadzimy pokazy na potrzeby szkół i przedszkoli – mówi Katarzyna Pawlak, prezes Wydziałowego „Luminola”.  – Podczas pandemii nie zawiesiliśmy działalności, a nasi członkowie zaangażowali się w tworzenie scenariuszy do filmów naukowych. Udało się nam zrealizować kilka produkcji dla Centrum Nauki Kopernik, które zostaną zaprezentowane już niebawem, w maju, podczas pikniku naukowego – dodaje.

Cztery Instytuty – jeden cel

Wydział tworzą cztery Instytuty: Instytut Nauk Fizycznych, Instytut Nauk Chemicznych, Matematyki oraz Informatyki. Badania naukowe, które prowadzą dotyczą m.in. współczesnej medycyny, optyki, czy sztucznej inteligencji. Choć każdy Instytut odpowiada za kształcenie w różnych dziedzinach nauk ścisłych, wszystkie mają podobny cel: przekazywanie wiedzy, niezbędnej w pracy zawodowej lub naukowej, prowadzenie badań oraz popularyzację nauki. Pracujący w Instytutach nauczyciele akademiccy od wielu lat realizują projekty naukowe m.in. w Instytucie Matematycznym PAN, Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku, Université Le Havre Normandie, czy Université Clermont Auvergne we Francji.

Innowacyjne badania

Naukowcy na Wydziale zdobywają wiele grantów i pozyskują finansowanie na prowadzenie innowacyjnych projektów naukowych. Jednym z największych na Uniwersytecie, jeśli chodzi o dofinansowanie, jest uzyskany przez dr. hab. Dominika Kurzydłowskiego, prof. uczelni grant Narodowego Centrum Nauki: „BOND – Nowe wiązania chemiczne i ścieżki oddziaływania nadwymiennego tworzone w warunkach wysokiego ciśnienia przez układy bogate we fluor”.

Oprócz projektów ściśle naukowych, pracownicy Wydziału tworzą publikacje i prowadzą badania we współpracy z zagranicznymi uczelniami, m.in. Uniwersytetem Clermont-Ferrand, Uniwersytetem w Missouri oraz Georgian Technical University. Swój dorobek naukowy prezentują także na międzynarodowych portalach. Jednym z przykładów takiej działalności jest Wonderverse [https://wonderverse.home.blog/] – blog prowadzony przez badaczy z całego świata, którego współtwórcą jest prof. Wiesław Macek z Instytutu Nauk Fizycznych.

BUD21.jpg

Siedziba dziekanatu Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoły Nauk Ścisłych UKSW na kampusie przy ul. Wóycickiego

Strona Wydziału:https://wmp.uksw.edu.pl/

Strona Instytutu Nauk Fizycznych:https://fizyka.uksw.edu.pl/

Chemiczne Koło Naukowe „Luminol”:https://www.facebook.com/chknluminol

Koło Naukowe Informatyków „Fraktal”:https://www.facebook.com/fraktal.UKSW

08 maja 2021