Przejdź do treści

Tajemnica stworzenia

Niewytłumaczalna tajemnica stworzenia

profWolf1-mini.jpgLaureat Nagrody Rektora UKSW, dr hab. Marek Wolf, prof. uczelni jest wybitnym specjalistą z dziedziny fizyki teoretycznej, pracownikiem Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoły Nauk Ścisłych UKSW.

– Ta nagroda to podsumowanie dziesięciu lat pracy na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego – powiedział dr hab. Marek Wolf, prof. uczelni odbierając wyróżnienie w czasie Święta Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

„Will a pyhsicist prove the Riehmann hypotesis?” („Czy fizycy udowodnią hipotezę Riemanna?”) – tak brzmi tytuł pracy prof. Wolfa, którą Wydział zgłosił do Nagrody Rektora. Ukazała się ona w prestiżowym czasopiśmie „Reports on Progress in Physics”.

– O jej doniosłości świadczy fakt, że od końca zeszłego roku egzemplarz artykułu został pobrany ze strony przez ponad tysiąc osób – podkreślił dziekan Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoły Nauk Ścisłych, prof. Jerzy Cytowski.

Hipoteza Riemanna dotyczy liczb pierwszych, które w matematyce, kryptologii i informatyce mają szczególne znaczenie.

– Jeśli zapytamy któregokolwiek matematyka o najważniejszy nierozwiązany problem matematyczny w historii, to niemal na pewno usłyszymy w odpowiedzi „hipoteza Riemanna”.Praca profesora Wolfa wskazuje na związki tej hipotezy z fizyką, teorią liczb; znacznie przybliża dowód tej hipotezy. O istotności tego zagadnienia świadczy także fakt, że w 2000 roku, gdy Instytut Matematyczny Clay z Cambridge ogłaszał zbiór problemów milenijnych, udowodnienie hipotezy Riemanna znalazło się tam na czołowej pozycji – dodał prof. Cytowski.

„Patrząc na liczby pierwsze, ma się uczucie przebywania w obecności jednej z niewytłumaczalnych tajemnic stworzenia” – tak brzmi motto publikacji prof. Wolfa. Jest to cytat z artykułu autorstwa matematyka D. Zagiera.

– Wyznaję niepoprawny politycznie pogląd, że hipoteza Riemanna jest nieprawdziwa. Próbowałem ją obalić za pomocą pewnych eksperymentów komputerowych – podkreślił prof. Wolf.

profWolf1.jpg

Laureat Nagrody Rektora UKSW w swoich badaniach poruszał zagadnienia: supersymetrii, nadprzewodnictwa, fraktali, teorii strun oraz teorii liczb pierwszych. Od kilkudziesięciu lat zajmuje się pracą naukową, jest autorem wielu publikacji z dziedziny matematyki i fizyki. Listę jego prac można zobaczyć m.in. na profilu Google Scholar. Jedna z jego prac współtworzonych z zagranicznymi naukowcami z pt. „Jumping Champions” („Skaczący liderzy”) znalazła się na łamach amerykańskiego czasopisma „Experimental Mathematics”. Została omówiona w piśmie „Scientific American” i w polskiej wersji „Świat nauki” przez Iana Stewarta. Dzięki tej publikacji prof. Wolf ma liczbę Erdosa 2. To nieformalne odznaczenie matematyczne, które posiada zaledwie 11 tysięcy naukowców na świecie.

Dr. hab. Marek Wolf, prof. uczelni ukończył studia fizyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Przez wiele lat był pracownikiem naukowym w Instytucie Fizyki Teoretycznej UWr. Prowadził zajęcia dla studentów kierunków ścisłych z kwantowej teorii pola, fraktali i chaosu, algorytmów i struktur danych, elektrodynamiki, rachunku prawdopodobieństwa, ekonomii matematycznej czy matematycznych aspektów tomografii.

Od 2011 roku jest wykładowcą na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym UKSW, pracownikiem Instytutu Nauk Fizycznych UKSW. Prowadzone przez niego wykłady dotyczą zagadnień związanych z analizą matematyczną, metodami matematycznymi fizyki czy mechaniką kwantową.

Profesor wielokrotnie brał udział w polskich i zagranicznych konferencjach poświęconych teoriom fizycznym, m.in. na Węgrzech, Słowacji, we Włoszech, Francji, Holandii czy w Meksyku. Badania naukowe prowadzone przez dr. hab. Marka Wolfa obejmują zagadnienia dotyczące m.in. kwantyzacji stochastycznej, teorii pola kwantowego, elektrodynamiki, fraktali. O tych ostatnich opowiada podczas prowadzenia zajęć w ramach Festiwalu Nauki. Uczestnikom wykładów przybliża definicję fraktali i prezentuje przykłady ich występowania w życiu codziennym.

Za swoją działalność naukową został wielokrotnie wyróżniony. Jest laureatem m.in. nagrody Polskiego Towarzystwa Fizycznego, nagrody Mariana Smoluchowskiego przyznawanej z ramienia Polskiej Akademii Nauk, Ministra Edukacji i Nauki oraz Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego. Prof. Marek Wolf zasiada także w radzie redakcyjnej czasopisma „Computational Methods in Science and Technology”.

29 lipca 2021