Dr hab. Iaroslav Shopa, prof. uczelni oraz dr hab. Agata Kamińska, prof. uczelni, badacze z Instytutu Nauk Fizycznych UKSW na projekt „Optyczno-numeryczne rozpoznawanie zawiesin nanocząstek w parujących mikrokroplach” uzyskają 209 040 zł. Projekt jest realizowany w konsorcjum z Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk.
Prowadzone badania mają na celu zbudowanie optyczno-numerycznego systemu, wykorzystującego uczenie maszynowe, do szybkiego rozpoznawania zawiesin w postaci mikrokropel, co w przyszłości może umożliwić wykrywanie mikrokropel aerozoli przenoszących określone patogeny. Celem pośrednim jest identyfikacja, metodami bezkontaktowymi i kontaktowymi, możliwych scenariuszy ewolucji rozkładu nanocząstek w mikrokropli i powiązanie ich z obrazami rozproszeniowymi obserwowanymi w eksperymentach.
Prof. dr hab. Wiesław Macek z Instytutu Nauk Fizycznych WMP.SNS otrzyma dofinansowanie w kwocie 336 080 zł. Wspólny projekt wykładowcy UKSW i naukowców Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk nosi tytuł „Turbulencja i rekoneksja magnetyczna w środowisku kosmicznym Ziemi”.
Celem projektu jest analiza mechanizmów rekoneksji na skalach kinetycznych na podstawie pomiarów uzyskanych z rozmaitych misji kosmicznych. By zbadać rekoneksję magnetyczną na skalach jonowych oraz mniejszych skalach elektronowych, przeanalizowane zostaną dane eksperymentalne uzyskane w ramach zakończonych, jak i obecnie działających misji kosmicznych. Wyniki uzyskane w czasie realizacji projektu będą istotne dla teorii magnetohydrodynamicznej, kinetycznej teorii rekoneksji oraz ogólnej teorii turbulencji.