Przejdź do treści

Jak rozwinie się epidemia COVID-19?

medycynaCentrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW przeprowadziło debatę nt. roli sztucznej inteligencji w prognozowaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Zapis debaty ukaże się na łamach Rzeczpospolitej.

Czy prognozy dotyczące rozprzestrzeniania się wirusa są dokładne i wiarygodne? Jaką rolę w procesie prognozowania rozwoju epidemii odgrywa sztuczna inteligencja? O tych problemach dyskutowali specjaliści z zakresu data science z UKSW z ekspertami medycznymi i przedstawicielami władz państwowych:

  • prof. dr hab. Marek Niezgódka – dyrektor Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW, kierownik projektu ProME,
  • minister Wojciech Murdzek – sekretarz stanu w MEN odpowiedzialny za naukę, b. minister nauki i szkolnictwa wyższego, 
  • prof. dr hab. Andrzej Szałas – matematyk i informatyk, Instytut Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego,
  • dr hab. n. med. Artur Antoniewicz – urolog, konsultant krajowy w dziedzinie urologii,
  • prof. dr hab. n. medycznych. Wojciech Maksymowicz – neurochirurg, poseł na Sejm RP, profesor w Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW, kierownik Katedry Neurochirurgii oraz Zakładu Innowacyjnej Neurochirurgii i Neurofizjologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Debata zatytułowana „Systemy sztucznej inteligencji wspomagające procesy decyzyjne w warunkach epidemii” ukaże się na łamach dziennika Rzeczpospolita w czwartek 25 lutego. Można ją wysłuchać w wersji online: https://youtu.be/x6NFQNaUoB8; relacja dostępna pod https://youtu.be/jXRnXkBw6w4

Debata to efekt prac naukowo-badawczych w ramach realizowanego przez Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW projektu ProME, czyli Prognostycznego Modelowania Epidemii Covid-19. Prace badawcze obejmują stworzenie i budowę narzędzia monitorującego propagację epidemii i analizę rozprzestrzeniania się wirusa. W ramach projektu zostanie stworzony system sztucznej inteligencji/uczenia maszynowego wraz z systemem wspierającym monitorowanie i ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pozytywną rekomendację w zakresie realizacji projektu i użyteczności jego wyników wyraziło m.in. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Projekt ProME został sfinansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

01 marca 2021