Przejdź do treści
a.chmielewska@uksw.edu.pl
 
 

Dr inż. Agnieszka Chmielewska-Wysocka w 2024 roku otrzymała grant w ramach programu Polskie Powroty NAWA (nr. Projektu BPN/PPO/2023/1/00015), który realizuje w Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym UKSW. Grant dotyczy przetwarzania in situ stopów NiTi w podwyższonych temperaturach celem kontroli przemian fazowych a tym samym zjawisk pamięci kształtu i superelastyczności. Tematyka grantu jest kontynuacją pracy doktorskiej, w której dr Chmielewska-Wysocka wykonała kompleksowe badania nad wytwarzaniem in situ stopu NiTi, z mieszaniny proszków elementarnych niklu i tytanu o różnym składzie chemicznym, za pomocą technologii laserowego topienia w złożu proszku.

Absolwentka Wydziału Inżynierii Materiałowej (WIM) Politechniki Warszawskiej, na którym uzyskała tytuł inżyniera, magistra oraz doktora. W Zakładzie Projektowania Materiałów WIM zajmowała się drukiem 3D z metali technologiami druku w złożu proszków, Powder Bed Fusion Laser Beam (PBF-LB).W 2016 roku ukończyła studia podyplomowe z Nowoczesnych Metod Projektowania z Zastosowaniem Zaawansowanych Technik CAD/CAM/CAE na wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
Posiada wieloletnie doświadczenie w wytwarzaniu przyrostowym metali metodą laserowej fuzji w złożu proszku (ang. Laser Bem Powder Bed Fusion- PBF-LB). Wykonuje kompleksowe procesy modelowania komputerowego związanego z technologiami przyrostowymi, począwszy od stworzenia modelu wytwarzanego elementu, konstrukcję struktur wsparciowych oraz przygotowanie plików wsadowych do urządzenia. Zajmuję się doborem parametrów wytwarzania zarówno dla obecnie stosowanych jak i nowych metali i ich stopów, a także opracowaniem obróbek poprocesowych obejmujących obróbki mechaniczne, chemiczne i elektrochemiczne. Prowadzi kompleksowe badania charakteryzacji materiałowej przy użyciu zaawansowanych technik laboratoryjnych m.in. mikroskopii świetlnej, skaningowej mikroskopii elektronowej, tomografii komputerowej oraz metod badań rentgenowskich.
W 2015r. odbyła dwumiesięczny staż studencki w prestiżowym National Institute of Materials Science w Tsukuba w Japonii, a w latach 2019 pięciomiesięczny staż i 2020-2023 blisko trzyletnie stypendium podoktorskie w The Ohio State University (OSU) w Columbus, OH, USA, uczelni zajmującej miejsce w czołowej setce najlepszych uniwersytetów na świecie.
Jest współautorką czterech patentów oraz jednego zgłoszenia patentowego w Polsce, jednego zgłoszenia międzynarodowego PCT, oraz dwóch zgłoszeń patentowych na terenie
USA.

Współautorka 17 publikacji naukowych z listy Journal Citation Reports. Aktywnie uczestniczyła w licznych krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Ponadto, brała udział w wielu projektach badawczych, zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych, z czego w czterech pełniła rolę kierownika projektu.