Dr hab. Agata Kamińska w 1988 roku ukończyła fizykę doświadczalną o specjalności fizyka medyczna na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a następnie kilka lat pracowała w Zakładzie Biofizyki Instytutu Biologii Molekularnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmowała się głównie problematyką związaną z diagnostyką nowotworów, m.in. badaniami środków kontrastowych do tomografii magnetycznego rezonansu jądrowego. Od roku 1995 mieszka i pracuje w Warszawie, gdzie w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk zajęła się badaniami optycznymi, a w szczególności pomiarami optycznymi materiałów laserowych prowadzonymi w wysokich ciśnieniach hydrostatycznych uzyskiwanych w kowadłach diamentowych. Tej tematyki dotyczyła jej praca doktorska, którą obroniła w 2001 r. Następnie A. Kamińska kontynuowała i rozszerzała wysokociśnieniowe badania struktury elektronowej oraz mechanizmów przejść radiacyjnych w różnego rodzaju materiałach laserowych, m.in. w kryształach zawierających domieszki lantanowców oraz w półprzewodnikowych strukturach kwantowych (głównie w strukturach kwantowych półprzewodników azotkowych i tlenkowych). Praca ta zaowocowała uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego nauk fizycznych w 2013 r.
Od 2015 roku dr hab. Agata Kamińska pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Fizyki Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoła Nauk Ścisłych Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przekształconej w 2018 roku w Instytut Nauk Fizycznych, gdzie w latach 2017-2018 pełniła funkcję kierownika Katedry Fizyki. Od października 2018 dr hab. Agata Kamińska jest dyrektorem Instytutu Nauk Fizycznych WMP.SNŚ UKSW.
Prowadzone badania naukowe
Czasoworozdzielcze i wysokociśnieniowe badania struktury elektronowej oraz mechanizmów przejść radiacyjnych w różnego rodzaju luminoforach i materiałach laserowych, m.in. w kryształach zawierających domieszki metali przejściowych i/lub lantanowców oraz w półprzewodnikowych strukturach kwantowych.
Współpraca
Instytut Fizyki PAN w Warszawie, Instytut Wysokich Ciśnień PAN „Unipress” w Warszawie;
Instytut Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego;
Instytut Fizyki Politechniki Wrocławskiej;
Instytut Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Gdańskiego;
Université Grenoble-Alpes, CEA, INAC-Pheliqs, Grenoble, Francja;
Institute of Physics, University of Tartu, Tartu, Estonia;
College of Sciences, Chongqing University of Posts and Telecommunications, Chongqing, Chiny;
Oferta dla biznesu
Analizy fizyko-chemiczne;
Ekspertyzy techniczne w zakresie inżynierii materiałowej;
Publikacje pracownika
https://www.webofscience.com/wos/author/record/355086
https://scholar.google.com/citations?user=uBR49SAAAAAJ&hl=pl&oi=ao