dr hab. Agata Kamińska, prof. uczelni

Dyrektor Instytutu

agata.kaminska@uksw.edu.pl

+48 22 569 96 87

Specjalista w zakresie fizyki eksperymentalnej materii skondensowanej, ekspert w dziedzinie spektroskopii wysokociśnieniowej materiałów luminescencyjnych i laserowych.

Dr hab. Agata Kamińska w 1988 roku ukończyła fizykę doświadczalną o specjalności fizyka medyczna na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a następnie kilka lat pracowała w Zakładzie Biofizyki Instytutu Biologii Molekularnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmowała się głównie problematyką związaną z diagnostyką nowotworów, m.in. badaniami środków kontrastowych do tomografii magnetycznego rezonansu jądrowego. Od roku 1995 mieszka i pracuje w Warszawie, gdzie w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk zajęła się badaniami optycznymi, a w szczególności pomiarami optycznymi materiałów laserowych prowadzonymi w wysokich ciśnieniach hydrostatycznych uzyskiwanych w kowadłach diamentowych. Tej tematyki dotyczyła jej praca doktorska, którą obroniła w  2001 r. Następnie A. Kamińska kontynuowała i rozszerzała wysokociśnieniowe badania struktury elektronowej oraz mechanizmów przejść radiacyjnych w różnego rodzaju materiałach laserowych, m.in. w kryształach zawierających domieszki lantanowców oraz w półprzewodnikowych strukturach kwantowych (głównie w strukturach kwantowych półprzewodników azotkowych i tlenkowych). Praca ta zaowocowała uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego nauk fizycznych w 2013 r.

Od 2015 roku dr hab. Agata Kamińska pracuje na stanowisku profesora w Katedrze Fizyki Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Szkoła Nauk Ścisłych Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przekształconej w 2018 roku w Instytut Nauk Fizycznych, gdzie w latach 2017-2018 pełniła funkcję kierownika Katedry Fizyki. Od października 2018 dr hab. Agata Kamińska jest dyrektorem Instytutu Nauk Fizycznych WMP.SNŚ UKSW.

Prowadzone badania naukowe

Czasoworozdzielcze i wysokociśnieniowe badania struktury elektronowej oraz mechanizmów przejść radiacyjnych w różnego rodzaju luminoforach i materiałach laserowych, m.in. w kryształach zawierających domieszki metali przejściowych i/lub lantanowców oraz w półprzewodnikowych strukturach kwantowych.

Współpraca

Instytut Fizyki PAN w Warszawie, Instytut Wysokich Ciśnień PAN „Unipress” w Warszawie;

Instytut Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego;

Instytut Fizyki Politechniki Wrocławskiej;

Instytut Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Gdańskiego;

Université Grenoble-Alpes, CEA, INAC-Pheliqs, Grenoble, Francja;

Institute of Physics, University of Tartu, Tartu, Estonia;

College of Sciences, Chongqing University of Posts and Telecommunications, Chongqing, Chiny;

Oferta dla biznesu

Analizy fizyko-chemiczne;

Ekspertyzy techniczne w zakresie inżynierii materiałowej;

Publikacje pracownika