k.golasinski@uksw.edu.pl

Dr inż. Karol M. Golasiński ukończył studia inżynierskie i magisterskie na Wydziale Mechatroniki Politechniki Warszawskiej.

W latach 2014-2015 pracował w Madryckim Instytucie Badań Zaawansowanych Nanonauka (Instituto Madrileño de Estudios Avanzados Nanociencia) w Hiszpanii. W ramach europejskiego projektu pt. „Nanocrystalline Permanent Magnets Based on Hybrid Metal-Ferrites” realizował zadania badawcze dotyczące rozwoju materiałów magnetycznych bez dodatków metali ziem rzadkich.

W latach 2015-2020 był uczestnikiem studiów doktoranckich w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, podczas których prowadził badania niekonwencjonalnych mechanizmów odkształcania innowacyjnego stopu na bazie tytanu o nazwie Gum Metal (Ti-23Nb-0,7Ta-2Zr-1O; at.%), który został wytworzony w laboratoriach badawczo-rozwojowych Toyoty w Japonii. Wyniki  zostały przedstawione w rozprawie doktorskiej pt. „Analysis of thermomechanical couplings in Gum Metal under selected loadings”obronionej w2020 roku.

W latach 2020-2022 był stypendystą Japońskiego Towarzystwa Popierania Nauki (Japan Society for the Promotion of Science). W ramach stażu podoktorskiego na Uniwersytecie w Tsukubie w Japonii prowadził badania dotyczące wieloskalowej analizy mechanizmów supersprężystości w biomedycznych stopach na bazie Ti-Nb domieszkowanych tlenem.

Od 2023 roku pracuje na stanowisku adiunkta w Multidyscyplinarnym Centrum Badawczym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Aktualnie jest kierownikiem projektu SONATINA finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi prace badawcze dotyczące wpływu dodatku azotu na przemianę martenzytyczną i supersprężystość biomedycznych stopów z pamięcią kształtu na bazie Ti-Nb i Ti-Zr.

Prowadzone badania naukowe

Wytwarzanie i charakteryzacja biomedycznych stopów z pamięcią kształtu na bazie tytanu, mikroskopia elektronowa, dyfraktometria rentgenowska, badania wytrzymałościowe, korelacja obrazów cyfrowych, termografia w podczerwieni, emisja akustyczna

Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk

Uniwersytet Śląski