dr hab. Iaroslav Shopa, prof. UKSW

Zastępca Dyrektora Instytutu

i.shopa@uksw.edu.pl

+48 22 569 96 87

Specjalista w zakresie fizyki doświadczalnej, optoelektroniki, ekspert w dziedzinie precyzyjnej polarymetrii optycznej, optyki kryształów. Bada precyzyjny pomiary polaryzacji światła.

Dr hab. Iaroslav Shopa w latach 1973-1978 odbył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu we Lwowie, Ukraina. Następnie pracował na Katedrze Optyki Nieliniowej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Lwowskiego na stanowiskach asystenta i docenta. W 2005 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego za pracę pt.: „Metody precyzyjnej polarymetrii w optyce parametrycznej”. Wypromował trzy prace doktorskie, ok. 50 prac dyplomowych i magisterskich. W latach 2005-2015 był kierownikiem Katedry Fizyki Ogólnej Uniwersytetu Lwowskiego, w 2002-2007 prodziekanem ds. naukowych Wydziału Fizyki.

Od 2015 roku dr hab. Iaroslav Shopa pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Nauk Fizycznych Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego UKSW, od 2018 r. pełni obowiązki zastępcy dyrektora INF.

Prowadzone badania naukowe

Badania monokryształów oraz elementów optyki polaryzacyjnej metodami dokładnej i obrazowej polarymetrii optycznej. Konstruowanie układów doświadczalnych do precyzyjnych pomiarów parametrów anizotropii optycznej monokryształów.

W ramach współpracy naukowej z Instytutem Fizyki PAN (jako lider), dr hab. Iaroslav Shopa jako kierownik z ramienia UKSW zajmuje się opracowaniem optycznych sposobów pomiarowych mikro-kropel zawiesiny w zakresie projektu konsorcyjnego uzyskanego w konkursie NCN OPUS-21. Metodami spektrometrii, dynamicznego rozpraszania światła oraz rozpraszania Rayleigha kontynuuje charakteryzację optyczną mikro-kropelek lewitujących w pułapkach elektrodynamicznych dla uzyskania pełniejszych informacji o ewolucji zawiesin zawierających nano-cząstki luminescencyjne.

Instytut Fizyki PAN w Warszawie, Politechnika Gdańska;

Wydział Fizyki Uniwersytetu Lwowskiego (Ukraina);

Institute for Single Crystals, National Academy of Sciences of Ukraine;

Marine Biological Laboratory,

University of Chicago, USA.

Oferta dla biznesu

Analizy fizyko-chemiczne metodą dynamicznego rozpraszania światła.

Ekspertyzy jakości kryształów nieliniowych i elementów optyki polaryzacyjnej.

Publikacje pracownika