Adres:
Instytut Nauk Chemicznych UKSW,
ul. Wóycickiego 1/3,
01-938 Warszawa,
bud. 24, I piętro
Badania prowadzone w Instytucie Nauk Chemicznych na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Szkoła Nauk Ścisłych, obejmują szeroki zakres zagadnień. Tematyka badań dotyczy wielu aspektów chemii i wiąże się zarówno z badaniami o charakterze podstawowym i poznawczym, jak i tymi, których wyniki mogą znaleźć późniejsze zastosowanie w medycynie, farmacji, procesach katalitycznych, energetyce oraz ochronie środowiska.
Jesteśmy blisko potrzeb nowoczesnej medycyny. Badamy cząsteczki fotoaktywne, które mogą być stosowane do leczenia nowotworów w terapii fotodynamicznej. Tworzymy selektywne czujniki chemiczne pozwalające wykryć obecność w organizmie niebezpiecznych związków. Pracujemy nad związkami koordynacyjnymi do zastosowań medycznych. Zajmujemy się procesami katalitycznymi związanymi z przemysłem i zachodzącymi w środowisku. Pracujemy nad elektrolitycznym otrzymywaniem wodoru. Badamy, jak usunąć ze środowiska mikroplastiki, farmaceutyki, metale ciężkie. Prowadzimy badania, które mają wyjaśnić zachowanie materiałów pod wysokimi ciśnieniami, lub takie które opisują oddziaływania molekularne, badamy struktury złożonych związków. Charakteryzujemy również właściwości fizykochemiczne i użytkowe materiałów stosowanych jako składniki kosmetyków, farb, lakierów.
Nasze prace obejmują badania teoretyczne i eksperymentalne. Instytut Nauk Chemicznych dysponuje nowoczesnymi laboratoriami w niedawno oddanym budynku Centrum Laboratoryjnego Nauk Przyrodniczych CLNP. Dzięki nowoczesnej aparaturze i wyposażeniu najnowszej generacji możliwe jest prowadzenie eksperymentów naukowych na wysokim poziomie, a pracownicy mogą pochwalić się cennym dorobkiem naukowym w wymienionych dziedzinach.
W Instytucie Nauk Chemicznych prowadzone są studia na pierwszym (licencjackie) i drugim (magisterskie) stopniu nauczania. Każdego roku ok. 20 studentów podejmuje studia. Niewielka liczba studentów umożliwia bezpośredni i indywidualny kontakt z wykładowcami oraz łatwy dostęp do aparatury.
Studenci mają również możliwość dodatkowego rozwijania swoich zainteresowań i pasji chemicznych uczestnicząc w zajęciach Koła Naukowego Chemików „Luminol”, które zostało utworzone w listopadzie 2015 roku, a od 2016 roku zrzeszone jest w Akademickim Stowarzyszeniu Studentów Chemii. Studenci z Koła „Luminol” uczestniczą w sympozjach, konferencjach i seminariach organizowanych dla studentów Chemii z całej Polski.
Rokrocznie studenci Instytutu Nauk Chemicznych WMP.SNŚ czynnie uczestniczą w masowych imprezach popularyzujących naukę. Współpraca ta związana jest z dwoma ważnymi imprezami, tj. Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik oraz Festiwalem Nauki.
Osiągnięcia naukowe Kierunku Chemia nie byłyby możliwe bez szerokiej współpracy z licznymi instytucjami naukowymi w Polsce i na świecie. Aktywnie współpracujemy z Instytutami Polskiej Akademii Nauk (Instytut Chemii Fizycznej PAN, Instytut Chemii Organicznej PAN), uczelniami (Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska), instytutami badawczymi (np. Max Planck Institute, Niemcy; Linköping University, Szwecja; Chemistry Department, Stellenbosch University, Stellenbosch, South Africa; Houston Univ., Houston TX, USA; Hebrew University, Jerozolima, Izrael; Macquarie University, Sydney, Australia).