Przejdź do treści

W ramach popularyzacji fizyki prowadzimy bezpłatne zajęcia dla szkół

podstawowych i ponadpodstawowych. Tematy zajęć poniżej:

dr hab. Marek Wolf, prof. uczelni

m.wolf@uksw.edu.pl

  • Liczba Drake’a. Poszukiwanie życia we wszechświecie
  • Fraktale są wszędzie
  • Dlaczego warto być fizykiem?

dr hab. Iaroslav Shopa, prof. uczelni

i.shopa@uksw.edu.pl

  • Właściwości światła, dyspersja, polaryzacja

dr Michał Artymowski

m.artymowski@uksw.edu.pl

  • Początek i koniec Wszechświata, czyli Wielki Wybuch. Skąd się to wszystko wzięło? Czy Wszechświat w ogóle musi mieć jakiś początek? Czym konkretnie jest wielki wybuch w popkulturze i w nauce (i dlaczego ten pierwszy nie ma sensu)? Jakie są możliwe, realistyczne scenariusze początku Wszechświata? Możliwe scenariusze „końca świata”. Czym jest koniec świata? Koniec życia na ziemi, koniec istnienia ziemi, koniec istnienia Wszechświata. Jakie są możliwe (realistyczne) scenariusze końca? A może prawdziwego końca nigdy nie będzie?
  • Czarne dziury – Czym jest czarna dziura? Jak zrobić czarną dziurę dosłownie z czegokolwiek? Jak można „zobaczyć” czarną dziurę? Co się dzieje z materią, która wpada do czarnej dziury? Czy czarne dziury mogą stwarzać nowe Wszechświaty?
  • Niewidzialny Wszechświat – ciemna materia, ciemna energia 95% energii we współczesnym Wszechświecie stanowią nieznane nam formy materii i energii. Czym są? Skąd się wzięły? A może to my jesteśmy ci „ciemni”? Czy istnieją całe światy stworzone z ciemnej materii?
  • Dodatkowe wymiary – czy Wszechświat na pewno jest trójwymiarowy? Na własne oczy możemy przekonać się, że świat materialny ma 3 wymiary. Czy zawsze tak musiało być? Czy dziś można by zobaczyć wiele wymiarów? Jak wyglądałoby życie z dostępem do dodatkowych wymiarów?
  • Kosmici! – Czy układ słoneczny jest jedynym miejscem w naszej galaktyce, w którym istnieją planety? Skąd o tym wiemy? Jak można zobaczyć inne planety? Ile ich jest? Najbardziej zwariowane przykłady egzoplanet. Czy gdzieś tam istnieje druga ziemia? Czy jesteśmy tu sami? Jak zaczęło się życie na Ziemi? Czy to prawdopodobne, czy nieprawdopodobne zjawisko? Jak oszacować ile życia musi być we Wszechświecie? Czy inteligentne życie jest powszechne? Dlaczego nie skontaktowaliśmy się jeszcze z żadną pozaziemską cywilizacją?
  • Wszechświaty równoległe i nieprawdopodobny Wszechświat – inne wszechświaty daleko stąd Czy nasz Wszechświat jest jedynym możliwym sposobem stworzenia świata? NIE! Jak można stworzyć miliardy miliardów światów? Jak one mogą wyglądać? Czy może być w nich życie? Niewiarygodne zbiegi okoliczności, które umożliwiają istnienie naszego Wszechświata. Rozwiniecie poprzedniego wykładu. Czy życie akurat w naszym Wszechświecie, który ma nasze prawa przyrody, jest prawdopodobne? NIE! Co to w ogóle znaczy, że teoria wymaga dokładnego dopasowania (fine tuningu)? Nasz Wszechświat jako niezwykle dokładnie dopasowana teoria do życia (jakie znamy).
  • Teleportacja, podróże w czasie i filmy fantastyczne – co w science fiction mogłoby się wydarzyć? Czy mogą istnieć podróże w czasie? Teleportujący się ludzie? Miecze świetlne? Prędkość nadświetlna? Czym jest teleportacja? Czy można ją przetestować w laboratorium? Teleportacja jest wszędzie! Dzięki niej istnieje życie na Ziemi, potrafimy oddychać, słońce świeci, DNA mutuje.
  • Wszechświat w skali mikro i skąd się wzięła materia we Wszechświecie – jak wyglądają najmniejsze cegiełki materii? Atomy były wymyślone jako niepodzielne cegiełki materii – dziś wiemy, że składają się one z bardziej fundamentalnych cząstek. Jakie są podstawowe cegiełki materii, którą widzimy? Czy we Wszechświecie istnieją cząstki, których jeszcze nie potrafimy zmierzyć? Czym jest cząstka Higgsa? Jakim cudem mamy w ogóle atomy, gwiazdy i planety? Podstawowe prawa przyrody sugerują, że Wszechświat powinien być wypełniony gorącą zupą fotonów, czyli cząstek światła. Co konkretnie sprawiło, że mamy tyle atomów? Czy można to wytłumaczyć znaną nam fizyką?
  • Fale grawitacyjne i najbardziej zwariowane teorie: Największe odkrycie ostatnich lat! Zmarszczki czasoprzestrzeni, czyli zaburzenia samej struktury świata. Czy naprawdę istnieją? Czy możemy je zmierzyć? Co mogą nam powiedzieć o Wszechświecie? Do czego nam się mogą przydać w przyszłości? Na deser – najbardziej zwariowane (a może i nie?) teorie, które mają wytłumaczyć Wszechświat wokół nas