Przejdź do treści

O tym, dlaczego warto studiować ten kierunek mówi absolwent UKSW, Bartłomiej Witkowski prof. w Instytucie Fizyki PAN

Studiowanie fizyki jest znakomitą szkołą myślenia praktycznego i ścisłego zarazem. Wykracza poza teorie i suche wzory. Odpowiada na aktualne potrzeby i wyzwania. Na pytania typu: Jak działają panele fotowoltaiczne? Jak powstają korki drogowe? Jak zachowują się rynki finansowe? Jak białka wybierają swój ostateczny kształt?

– Fizyka, oprócz standardowej wiedzy z dziedziny matematyki i fizyki, pozwala na niestandardowe podejście do napotkanych problemów. W szczególności chodzi o pewien sposób dokonywania analizy. Rozkładanie składowe problemu na czynniki pierwsze, co jest niezwykle cenione przez różne dziedziny przemysłowe. Innymi słowy: fizycy patrzą na świat trochę inaczej – mówi absolwent fizyki na UKSW Bartłomiej Witkowski, dziś profesor w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk.  

Fizyka w praktyce

– Kierunek fizyka na UKSW wyróżnia indywidualne, przyjazne  podejście do każdego studenta. Niewielkie grupy zajęciowe sprzyjają efektywnemu przyswajaniu wiedzy. Wszystko to pod okiem uznanych w środowisku  naukowym wykładowców, których zainteresowania badawcze obejmują zarówno fizykę teoretyczną,  jak i eksperymentalną – mówi Nikola Cichocka z Instytutu Fizyki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Szkoła Nauk Ścisłych UKSW.

Laboratoria, jakimi dysponuje UKSW, są wyposażone w nowoczesny sprzęt renomowanych firm, producentów wiodącego na skalę światową wyposażenia dydaktycznego z zakresu nauk przyrodniczych. Dzięki temu studenci podczas zajęć mogą wykonywać różnorodne ćwiczenia z wielu obszarów nauk fizycznych.

Nabywają w ten sposób nowe umiejętności i podnoszą kompetencje, które są potrzebne w przyszłej pracy zawodowej. Wszystko to pod okiem uznanych w środowisku  naukowym wykładowców, których zainteresowania badawcze obejmują zarówno fizykę teoretyczną,  jak i eksperymentalną.

– Jako najciekawsze zajęcia w czasie studiów wspominam te, które odbywały się w pracowniach specjalistycznych. Rozwiązywaliśmy na nich problemy, uwzględniając wszystkie aspekty pracy naukowej takie jak: planowanie, eksperymenty, analiza wyników i wyciąganie wniosków – mówi prof. Bartłomiej Witkowski.

Współpraca Instytutu Nauk Fizycznych UKSW z renomowanymi ośrodkami badawczymi pozwala studentom na odbywanie praktyk w wielu instytucjach, m.in. Instytucie Fizyki PAN, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Instytucie Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, Narodowym Instytucie Leków, Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH w Krakowie czy Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

Absolwent fizyki na rynku pracy

Obecnie fizyka znajduje zastosowanie w wielu różnych dziedzinach: w informatyce, medycynie, robotyce, energetyce, przemyśle żywieniowym i farmaceutycznym, ochronie środowiska.

– Ścieżka zawodowa po ukończeniu kierunku fizyka na ogół związana jest z umiejętnością analitycznego myślenia, dlatego wielu fizyków pracuje w bankach, firmach ubezpieczeniowych, jako trenerzy IT, itp. Ja akurat wybrałem drogę naukową, po obronie pracy magisterskiej rozpocząłem studia doktoranckie w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk, gdzie następnie zrobiłem habilitację, a obecnie jestem profesorem instytutu – mówi Bartłomiej Witkowski.

Jak dodaje, kierunek ten może być niezwykle fascynujący, ale wymaga analitycznego myślenia. Przy wyborze uczelni powinno zwrócić się uwagę na wyposażenie i możliwości uczelni, szczególnie w przypadku fizyki doświadczalnej zaplecze aparaturowe jest niezwykle istotne.